Znajomi pomogą w szukaniu pracy
Kandydat z polecenia ma ułatwiony start w rekrutacji. Jednak chcąc nim zostać, trzeba zadbać o networking, budując rozległą i mocną sieć kontaktów.
W Stanach Zjednoczonych co druga, w Polsce zaś przynajmniej co czwarta rekrutacja nigdy nie trafia do ofert pracy czy ogłoszeń na stronach internetowych pracodawców. I są to ostrożne szacunki.
Jak ocenia Beata Kapcewicz, executive coach, prezes firmy doradczej Architekci Kariery i autorka poradnika „Networking w karierze", nawet 80 proc. wszystkich rekrutacji przeprowadza się na ukrytym rynku pracy – oficjalnych informacji na ich temat kandydat nigdzie nie znajdzie.
Może się o nich dowiedzieć poprzez swoją sieć kontaktów; to znajomi albo znajomi znajomych dadzą sygnał, że w ich firmie właśnie pojawił się albo wkrótce pojawi się odpowiedni wakat, a czasem może zechcą kandydata zarekomendować. Coraz więcej firm stosuje specjalne programy referencji czy rekomendacji – zachęcając pracowników (niekiedy finansową premią) do polecania znajomych.
-To ogranicza ryzyko nietrafionych rekrutacji -ocenia Barbara Zych z Employer Branding Institute przewidując,że takich programów będzie przybywać. Poniżej kilka rad, jak zostać kandydatem z polecenia:
1. Nie bój się prosić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta