Na usprawiedliwienie nie tylko L-4
FORMALNOŚCI | Nieobecność pracownika nie zawsze jest płatna. Mimo to musi on opowiedzieć się, dlaczego nie przyjdzie do pracy i udokumentować te okoliczności.
Pracownica twierdzi, że opiekująca się jej małym dzieckiem niania zachorowała i ma tygodniowe zwolnienie lekarskie. Czy mamy prawo żądać od niej przedstawienia kopii takiego zaświadczenia wystawionego na nianię?
Tak.
Jeśli zachoruje opiekunka zajmująca się dzieckiem pracownika, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, szef ma prawo zażądać od zatrudnionego przedstawienia kopii zaświadczenia stwierdzającego jej chorobę. Może to być kopia klasycznego zwolnienia lekarskiego, ale nie musi. Wystarczy, że lekarz potwierdzi na zwykłym druku niedyspozycję zdrowotną niani (i jej okres), a pracownik złoży je w kadrach – wraz z oświadczeniem o jej chorobie – w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Wcześniej jednak powinien o swojej nieobecności powiadomić przełożonego. Musi tego dokonać nie później niż drugiego dnia nieobecności. Wystarczy, że zadzwoni lub wyśle sms-a do zwierzchnika. Niedotrzymanie tego dwudniowego terminu może być usprawiedliwione jedynie szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi dopełnienie tego obowiązku. Powyższe wynika ze zmiany rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU z 2013 r., poz. 1359). Od 22 listopada br. dowodem poświadczającym usprawiedliwioną nieobecność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta