Komercyjny najem lokali mieszkalnych
VAT | Sposób rozliczania daniny przez przedsiębiorcę zależy od rodzaju nieruchomości, która jest przedmiotem zawartej przez niego umowy, jej przeznaczenia i wykorzystania. Możliwe jest zatem zastosowanie zwolnienia, stawki 8 proc. albo 23 proc.
Coraz częstszą praktyką staje się wynajmowanie lokali mieszkalnych, a nawet całych nieruchomości budynkowych. Popularność zyskuje w ostatnim czasie również rozwiązanie polegające na wynajmie lokalu lub budynku specjalistycznej firmie, która następnie podnajmuje powierzchnie bezpośrednim użytkownikom. W zależności od założeń takiego przedsięwzięcia, a także celów, na jakie lokal finalnie ma zostać przeznaczony, w grę mogą wchodzić różne sposoby opodatkowania wynajmu podatkiem od towarów i usług.
Kilka przesłanek...
Na wstępie należy wskazać, że ustawodawca przewiduje aż 3 odmienne sposoby opodatkowania VAT najmu lokali. Ich stosowanie uzależnione jest od spełnienia kilku przesłanek:
1. obiektywnych, dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu,
2. subiektywnych, dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu na cele:
a) mieszkaniowe,
b) związane z zakwaterowaniem,
c) pozostałe (np. usługowe, biurowe, itp.).
(zob. np. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 lipca 2009 r., ILPP1/443-520/09-2/AT oraz z 19 grudnia 2011 r., ILPP2/443-1340/11-2/AD).
...i trzy warianty
W zależności od konfiguracji tych przesłanek możliwe jest stosowanie następujących zasad opodatkowania usług najmu:
1. całkowite zwolnienie z VAT,
2. stosowanie stawki VAT 8 proc.,
3. stosowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta