Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aport wierzytelności własnej – z kosztami czy bez

27 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Anna Hleb-Koszańska

Z WOKANDY | Katalog wydatków pomniejszających przychody w związku z objęciem udziałów w zamian za wkład niepieniężny ma charakter zamknięty. Zdaniem sądów to, że uwzględnia on tylko wierzytelności nabyte, jest celowym zabiegiem.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w przypadku wnoszenia aportem wierzytelności własnej w zamian za akcje czy udziały, podatnicy nie są uprawnieni do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów (wyroki: z 7 grudnia 2012 r., II FSK 827/11 i z 24 lipca 2013 r., II FSK 2340/11); >patrz ramka. Stanowisko sądu dotyczy takich sytuacji, kiedy w ramach wkładu niepieniężnego wnoszone jest prawo do żądania przez wierzyciela określonego świadczenia od dłużnika np. wynagrodzenia z tytułu sprzedanych towarów lub wyświadczonych mu usług.

Uzasadnienie tej tezy jest raczej oszczędne.  A szkoda, bo problem nie jest ani prosty, ani jednoznaczny. I nie chodzi tu tylko o niezadowolenie z treści regulacji prawnych (co jest argumentem podkreślanym w orzecznictwie), ale o zasady konstrukcyjne podatku dochodowego od osób prawnych oraz o sposób konstruowania norm prawnych przez ustawodawcę.

Dlaczego istnieją wątpliwości

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT przychód powstaje w wysokości nominal- nej wartości udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W art. 15 ust. 1j ustawy o CIT ustawodawca w sposób bardzo szczegółowy uregulował sposób rozpoznawania kosztów podatkowych w przypadku wniesienia aportem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9700

Wydanie: 9700

Spis treści

Okładka o Papieżu

Zamów abonament