Dwa razy wysyłka pisma z dyscyplinarką
Pracodawca powinien zachować dowód doręczenia pracownikowi oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Gdy nie chce on odebrać korespondencji, dwukrotne awizowanie tej przesyłki stwarza domniemanie, że dotarła ona do adresata.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia następuje z chwilą dojścia do pracownika pisma pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 marca 1995 r. (I PRN 2/95). Podniósł, że oświadczenie woli zakładu o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia jest złożone pracownikowi z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że mógł zapoznać się z nim, chociaż tego nie uczynił (art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Zgodnie bowiem z art. 61 § 1 k.c. złożenie oświadczenia woli następuje z chwilą jego dojścia do adresata w sposób stwarzający mu możliwość zapoznania się z jego treścią.
List w kopercie
Gdy pracownik, z którym szef zamierza się rozstać, nie stawia się w pracy, np. przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca może skorzystać z usług poczty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta