Trzeba budować pomost pojednania
Mam nadzieję, że Rosjanin z Polakiem będą wreszcie spotykali się jak bracia – mówi Tomaszowi Krzyżakowi o znaczeniu polsko-rosyjskiego dialogu znany prawosławny duchowny ks. Henryk Paprocki.
W Warszawie rozpoczyna się jutro konferencja „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji". Wezmą w niej udział delegacje Patriarchatu Moskiewskiego, hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce, intelektualiści, ludzie kultury i politycy obu krajów.
Minął rok od czasu, gdy patriarcha Cyryl I i abp Józef Michalik podpisali wspólne „Przesłanie do Narodów Polski i Rosji", w którym wzywali m.in. do dialogu i pojednania. Coś się zmieniło w naszych relacjach?
Ks. prof. Henryk Paprocki, proboszcz prawosławnej parafii św. męczennika Grzegorza w Warszawie: Coś się zmieniło, czego efektem jest wspólna konferencja, którą właśnie zaczynamy. I już dziś można powiedzieć, że nie będzie to ostatnie takie spotkanie, ale początek cyklu. Mam nadzieję, że następna konferencja będzie w Moskwie czy w Petersburgu. To jest kolejny krok w dialogu między Kościołami. Poza tym zaczęła się już wspólna wymiana młodzieży katolickiej i prawosławnej. W pojednaniu narodów młodzi ludzie mają do odegrania wielką rolę. Oni muszą się ze sobą zaprzyjaźnić i przenieść później tę przyjaźń na grunt szkoły, uczelni, rodziny.
Mam wrażenie, że tekst „Przesłania" nie dotarł jednak do wiernych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta