Co hamuje inwestycje w zieloną energię
Energetyka | W tym roku w Polsce trudno byłoby wyrównać rekord z 2012 r. pod względem przyrostu potencjału OZE.
Justyna Piszczatowska
W ubiegłym roku oddano instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) o łącznej mocy ponad 1300 MW. Cała moc wytwórcza OZE w kraju zwiększyła się więc o 40 proc. Powstawały głównie farmy wiatrowe.
Obecnie mocy również przybywa, ale już nie w takim tempie. Dynamika wzrostu oddawanych do użytku inwestycji wyniosła w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2013 r. 17 proc. Przybyło 760 MW mocy, głównie w wietrze.
Ostatni taki rok?
Według ekspertów Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) nakłady w zielonej energetyce mogą sięgnąć w tym roku ok. 3 mld zł. Z sektora coraz częściej jednak słychać, że jeśli nie zostanie zażegnany panujący w Polsce chaos regulacyjny, to firmy nie będą realizować nowych projektów, a tempo inwestycji zacznie wygasać.
14 TWh energii z OZE wyprodukowano w kraju w 2012 r.
Dlaczego przedsiębiorcy z segmentu OZE boją się realizować nowe przedsięwzięcia? Ponieważ wciąż wyczekują nowego systemu wsparcia. W tym czasie część projektów przepada – wraz z upływem czasu upływają terminy przyłączenia do sieci, wygasają różnego rodzaju umowy i pozwolenia.
Jednocześnie zaufanie inwestorów zostało poważnie nadszarpnięte. W I półroczu 2013 r. załamał się dotychczasowy mechanizm wsparcia – ceny zielonych certyfikatów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta