Ograniczenie odliczenia narusza zasadę neutralności
UPRAWNIENIA | Podatnicy, którzy oddają w najem leasingowane auta osobowe, nie mogą ująć w rozliczeniach całego VAT z faktur od finansującego. W przeciwieństwie do podmiotów, które takie pojazdy nabywają.
Przepisy dotyczące odliczenia VAT w związku z nabyciem bądź leasingiem samochodów osobowych są jednymi z najbardziej skomplikowanych regulacji ustawy o VAT. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, że regulacje te w okresie obowiązywania ustawy były wielokrotnie nowelizowane. Dodatkowe trudności może sprawiać podatnikom odnalezienie obowiązujących przepisów. Obecnie nie znajdują się one bowiem w samej ustawie o VAT, lecz w akcie zmieniającym tę ustawę. Mowa o ustawie z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652 ze zm., dalej: ustawa zmieniająca). Kłoda za kłodą pod nogi podatników...
Co wynika z przepisów
Wzorem lat ubiegłych ustawodawca utrzymał ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów osobowych. Zasadniczo w takiej sytuacji podatnicy mogą odliczyć tylko 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6000 złotych. Określił jednak także katalog wyjątków – sytuacji, w których podatnicy mogą odliczyć podatek naliczony w całości. Pełne odliczenie przysługuje m.in. przy nabyciu samochodów osobowych, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
- odprzedaż tych samochodów lub
- oddanie w odpłatne używanie tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta