Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jasne i jednakowe reguły gry dla wszystkich wykonawców

18 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Kacper Sampławski
Kacper Sampławski
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Kacper Sampławski

PRZEDSIĘBIORCY | Przeniesienie praw z umowy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym na spółkę projektową już po wyborze oferty najkorzystniejszej może zostać wyraźnie dopuszczone przez podmiot publiczny w warunkach zamówienia.

W projektach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Europie i na świecie partnerzy prywatni realizują projekty przeważnie poprzez swoje spółki celowe, tworzone na podstawie lokalnego prawa. W Polsce, jak się powszechnie wskazuje w środowisku prawniczym i urzędowym, jednym z niepotrzebnych ograniczeń swobody realizacji projektów PPP jest konieczność utworzenia przez partnera prywatnego spółki celowej już na etapie decyzji o udziale w przetargu. Czy słusznie?

Partnerzy prywatni realizują projekty przeważnie poprzez swoje spółki celowe, tworzone na podstawie lokalnego prawa

Na świecie  jest to możliwe

Powszechnie wiadomo, że w krajach o rozwiniętym rynku Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, realizacja tego typu projektów odbywa się przeważnie formie celowych (projektowych) spółek – córek globalnych firm związanych z budową i eksploatacją infrastruktury (ang. special purpose vehicle, SPV). Jest to ściśle powiązane z mechanizmem finansowania takich przedsięwzięć (project finance) i strukturą rozkładu ryzyka. Spółkę projektową powołuje partner prywatny (samodzielnie lub z podmiotem publicznym) dopiero po wyborze jego oferty jako najkorzystniejszej w przetargu na budowę i eksploatację infrastruktury.

Wcześniejsze powoływanie spółki byłoby bowiem nieracjonalne, skoro przed rozstrzygnięciem nie wiadomo, czy dana oferta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9718

Wydanie: 9718

Spis treści
Zamów abonament