Piewca wojennego geniusza
Abstrahując od spraw logistyki wojennej w podbijaniu narodu, cóż można rzec o kompromitacji ekonomicznego zarządzania naszych zbawczych geniuszy lat 80.? – pyta publicystka.
Obywatel brytyjski Norman Davies od lat fastryguje oficjalną wersję polskiej historii w obszernych brykach i reklamiarskich, medialnych wybrykach. „Wojciech Jaruzelski to w pewnym sensie figura tragiczna. Był kluczowym człowiekiem tamtego systemu. Wierzę, że wprowadził stan wojenny w duchu mniejszego zła" – podzielił się ostatnio refleksją historiozoficzną z narodem, któremu ów stan zaszczucia, pogardy, zawieszenia praw człowieka i dna cywilizacyjnego wygarbowano na plecach.
Duch marszałka Ustinowa
Poziom tej wypowiedzi wyznaczają słowa: „figura tragiczna", „wierzę", a zwłaszcza kabaretowe „mniejsze zło" wylansowane przez samego generała. Czystej wody to tabloidowy biografizm podlany psychoanalizą i egzegezą uczuć, komiczny w ustach zawodowego historyka. W zdaniu: „Był kluczowym człowiekiem tamtego systemu", zawiera się oczywiste, zgrabne alibi, niepomne na to, że na sztuczkach z bliźniakiem „systemu" – beztwarzowym, niemieckim „nazizmem" – znamy się już wybornie.
Rosjanie już dawno ujawnili swoje długie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta