Okres miodowy trwa krótko
W Polsce żyje około 100 tys. pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Parkinsona, drugim najczęściej występującym schorzeniem neurodegeneracyjnym. Dotyka przede wszystkim osoby po 65. roku życia, ale cierpią na nią również ludzie znacznie młodsi. Choroba jest nieuleczalna, a jej przyczyny nie są znane.
Choroba Parkinsona to przewlekle postępujące schorzenie mózgu. Diagnozuje się ją na podstawie takich objawów, jak drżenie kończyn w spoczynku, sztywność mięśni (przygarbiona sylwetka) oraz spowolnienie ruchów. Prowadzą one do systematycznie narastającej niesprawności ruchowej, która w coraz większym stopniu ogranicza nie tylko zdolność chorego do pracy, ale również możliwość wykonywania codziennych czynności. Z czasem mogą pojawić się także upadki, zaburzenia mowy, wahania nastroju prowadzące nawet do depresji. Pacjent może się skarżyć na gorszą pamięć, spowolnienie myślenia, a także nadmierną potliwość, zaparcia i trudności z trzymaniem moczu.
Przyczyny choroby nie są znane. Wymienia się czynniki toksyczne (endo- i egzogenne), neuroinfekcje, stres i uwarunkowania genetyczne. Na parkinsona choruje 100 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta