Luksus odporny na kryzysy
rafał dobrowolski | Fundusze sektorowe to ciekawa alternatywa dla typowej inwestycji w akcje.
Rz: Dlaczego warto inwestować w spółki zarządzające markami o 12-letniej tradycji? Ich potencjał wzrostowy, na pierwszy rzut oka, wydaje się niewielki.
Takie wrażenie można odnieść, patrząc na cały rynek, agregatowo – czego bardzo nie lubię, bo składa się on z bardzo różnych przedsiębiorstw, w innych fazach cyklu życia. Tymczasem nawet te duże firmy, kojarzone z dojrzałością rynku, najczęściej nie dysponują tylko jedną marką, ale całym ich portfelem. Jedna z nich rzeczywiście zazwyczaj jest dominująca, jednak pozostałe wpisują się w rozmaite trendy. Zresztą nawet te wiodące marki wprowadzają nowości, nowe kolekcje, wchodzą w linie produktowe, w których wcześniej były nieobecne.
Sztandarowy przykład to spółka LVMH – jej wiodąca marką jest Louis Vuitton, ale firma posiada kilkadziesiąt brandów. Każdy z nich ma ekspozycję na inne rynki, innych konsumentów, inne trendy. Zresztą nawet Louis Vuitton – chociaż sama marka się nie zmienia – wprowadza nowe kolekcje. Dzięki temu, nawet na najbardziej dojrzałych rynkach, gdzie już każda kobieta, którą na to stać, ma ekskluzywną torebkę, marka może w dalszym ciągu budować historię wzrostową. Mówimy o firmach, w przypadku których to „konserwatywność" jest atutem, a nie innowacyjność.
Jednocześnie sam sektor dóbr luksusowych jest bardzo szeroki, to przecież nie tylko odzież, ale i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta