Świat nie musi być zaśmiecony
Ochrona środowiska | Samorządy namawiały mieszkańców do proekologicznego gospodarowania odpadami podczas pikników, za pomocą spotów i filmów, a nawet przyznając ulgi rodzinom wielodzietnym.
Kampanie informacyjne wymusiło wejście w życie nowych zasad odbioru i przetwarzania odpadów. Niektóre samorządy posłużyły się klasycznymi metodami – do mieszkańców trafiły ulotki, organizowane były kiermasze ekologiczne. Niektóre miasta, np. Katowice, stworzyły system ulg dla rodzin wielodzietnych za opłaty związane z wywozem śmieci.
Urząd Miasta w Jastrzębiu–Zdroju (woj. śląskie), jak wiele innych samorządów, również zorganizował kampanię informacyjno-edukacyjną. Na spotkaniach z mieszkańcami i przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych omawiano nowe przepisy prawa dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi.
– W lokalnej telewizji emitowane były programy informacyjne z udziałem pracowników urzędu – wylicza Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowa urzędu. – Władze miasta zleciły opracowanie filmów dla dzieci pod tytułem „Jak postępować z odpadami". Na ich podstawie przygotowywane były scenariusze lekcji w szkołach. Zostały również wydrukowane plakaty oraz ulotki promujące hasło „Kochasz dzieci, nie pal śmieci".
Adresatami nieszablonowych form kampanii były również dzieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta