Informacja prawie publiczna
Skargi obywateli na dostęp do informacji publicznej wskazują, że trzeba pilnie zmienić wiele regulacji prawnych. Trzeba także wzbogacić wiedzę i kompetencje pracowników administracji – pisze rzecznik praw obywatelskich.
Zacznijmy od podstaw prawnych. Konstytucja w art. 61 zagwarantowała obywatelom prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Dostęp do informacji publicznej jest jednym z podstawowych praw człowieka, gwarantującym kontrolę społeczną nad działaniem władz. Jest także jednym z warunków jawności życia publicznego. Ustawa o dostępie do informacji publicznej (ustawa) zawiera uregulowania szczegółowe. Z art. 1 ust. 1 ustawy wynika, że informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych. Definicja informacji publicznej wynikająca z konstytucji jest zupełnie inna: zawarta w konstytucji ma charakter podmiotowy, a w ustawie przedmiotowy. Obie są nieprecyzyjne.
Zbyt ogólne sformułowanie pojęcia informacji publicznej wywołuje wątpliwości zarówno w orzecznictwie, jak i w praktyce działania organów. Na problem wskazuje też ogromna liczba orzeczeń sądów administracyjnych. Widać go także w skargach wpływających do rzecznika praw obywatelskich. W części spraw organy władzy publicznej stosują pojęcie informacji tak, aby nie udostępnić konkretnej wiedzy. Prezydent Wrocławia odmówił np. wnioskodawcy udostępnienia wydanego postanowienia, powołując się na okoliczność, że zostało ono uchylone, przestało więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta