Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polubowne rozstanie z dnia na dzień

29 stycznia 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Za porozumieniem można się rozejść również z pracownicą w ciąży czy chronionym członkiem związku zawodowego. Po podpisaniu dokumentu podwładny może się wycofać ze swojej decyzji tylko za zgodą pracodawcy.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron, które ustalają również termin zakończenia współpracy. W istocie jest to więc umowa stron decydujących się na rozwiązanie stosunku pracy.

Porozumienie nie musi mieć formy pisemnej. Jednak do celów dowodowych zawsze lepiej jest, gdy zostanie zawarte na piśmie. Zwykle następuje to przez złożenie pisemnej propozycji przez pracownika i wyrażenie na nią zgody przez pracodawcę.

Mniej sformalizowane

W porozumieniu – oprócz wskazania chęci rozwiązania umowy o pracę – celowe jest też podanie daty, kiedy ma to nastąpić. Można np. wskazać, że zatrudnienie skończy się od konkretnej daty kalendarzowej (np. 1 marca 2014 r.) lub określić ją bardziej opisowo (np. za dwa tygodnie od dnia podpisania porozumienia). Prawidłowe jest też ustalenie daty bardziej odległej od chwili zawarcia porozumienia, nawet o kilka miesięcy. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 4 listopada 2004 r. (I PK 653/03).

Jeśli strony wprost nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9750

Wydanie: 9750

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament