Po pierwsze nie szkodzić
Coraz częściej środowisko medyczne zbyt lekkomyślnie podchodzi do najważniejszego prawa człowieka: prawa do życia – pisze adwokat.
Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami nieustającego spektaklu niekompetencji, braku empatii dla chorego oraz totalnego chaosu w polskiej służbie zdrowia. Poraża obojętność wobec cierpienia, lekkomyślność czy nawet zwykła ludzka głupota, w tym osób szczególnie odpowiedzialnych za zdrowie i życie ludzi – lekarzy.
Każdy obywatel w myśl art. 68 Konstytucji RP ma prawo do ochrony zdrowia. Władze publiczne zobowiązane są do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, ciężarnym i osobom w podeszłym wieku. Czy jednak takie zasady generalne mają realny walor gwarancyjny, dla nas obywateli, a w szczególności dla rodziny z Włocławka, która w wyniku niepodjęcia zabiegu cesarskiego cięcia straciła dwoje małych dzieci.
Po nagłośnieniu tej tragedii przetoczyła się kolejna fala dyskusji o odpowiedzialności prawnej, w tym karnoprawnej, lekarzy dopuszczających się działań, czy też zaniechań w procesie leczenia.
Zgodnie z art. 4 ustawy z 5.12.1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU z 2011 r. nr 277, poz. 1634) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta