Karta pożera przedszkola
Polski system finansowania opieki przedszkolnej jest najmniej efektywny pośród krajów UE oraz OECD.
Takie wnioski płyną z opublikowanej właśnie analizy Instytutu Badań Edukacyjnych dotyczącej kosztów edukacji. IBE przyjrzało się m.in. temu, ile publicznych i prywatnych środków Polska przeznacza na edukację przedszkolną. W Polsce jest to odpowiednio 0,6 proc. i 0,1 proc. PKB, podczas gdy średnio w UE oraz pośród krajów OECD suma wydatków z obu tych źródeł nieznacznie przekracza 0,5 proc. PKB.
Problemem nie są jednak koszty, ale fakt, że pomimo wysokich wydatków odsetek dzieci objętych tą formą opieki jest dużo niższy niż w krajach Unii czy OECD. Z opublikowanego w ubiegłym roku raportu Komisji Europejskiej wynika, że w 2011 r. w Polsce do przedszkoli chodziło 43 proc. dzieci pomiędzy trzecim rokiem życia a wiekiem rozpoczęcia nauki, niższy wynik mieli tylko Rumuni. Średnia unijna wynosiła ponad 80 proc. Z zestawień przeprowadzonych przez IBE wynika, że przy zdecydowanie niższych wydatkach na opiekę przedszkolną do słowackich przedszkoli chodziło ok. 75 proc. dzieci, do czeskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta