W jaki sposób płaci podatek Polak pracujący za granicą
Aby ustalić, jakie są zasady obciążenia daniną wynagrodzenia, które polski obywatel uzyskał z innego kraju, należy przede wszystkim sprawdzić, co wynika z właściwego międzynarodowego traktatu.
Dla opodatkowania wynagrodzenia, które polski obywatel uzyskał z innego kraju, ma znaczenie, czy osoba ta podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz co wynika z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Czasami jednak pracownik musi sam wpłacać zaliczki.
Przykład
Pan Krzysztof prowadzi w Polsce działalność gospodarczą w zakresie doradztwa dla przedsiębiorców i prowadzenia szkoleń. W związku z tym zatrudnił pana Jana Kwiatkowskiego do świadczenia pomocy prawnej. Pan Jan Kwiatkowski mieszka na stałe w Polsce. Jednocześnie pan Kwiatkowski zawarł umowę o pracę z niezależną spółką mającą siedzibę w Anglii. Praca jest wykonywana w Polsce. Pan Jan dokonuje analiz ekonomicznych oraz badania rynku i swoje opracowania wysyła do Anglii. Wynagrodzenie wynosi 2000 zł i przekazywane jest w walucie polskiej na konto bankowe w Polsce. Gdzie jest opodatkowane to wynagrodzenie? Czy na polskim przedsiębiorcy ciążą jakieś obowiązki związane z otrzymywanym przez pracownika wynagrodzeniem z Anglii?
Do opodatkowania wynagrodzenia osoby mającej polską rezydencję ma w tym przypadku zastosowanie konwencja polsko-angielska w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Według art. 14 ust. 1 i 2 tej umowy dochody uzyskane z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce >patrz ramka.
Potwierdza to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta