Zielone światło dla atomu
Do 2025 roku ruszyć ma pierwszy polski reaktor jądrowy. Zakończenie budowy drugiej elektrowni przewidywane jest na rok 2035.
michaŁ Duszczyk
Rada Ministrów przyjęła wczoraj program polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), który określa m.in. harmonogram wybudowania dwóch elektrowni atomowych. Rząd podtrzymał zakładane dotychczas terminy. Przyjęcie PPEJ otwiera drzwi do rozpoczęcia największej inwestycji energetycznej w naszym kraju, której wartość może przekroczyć nawet 60 mld zł.
Choć z terminów przyjętych przez rząd wynika, że prace związane z wyborem lokalizacji elektrowni oraz niezbędnej technologii ruszą w tym roku i potrwają niemal trzy lata, to – jak podkreślają eksperci – kluczowe decyzje dotyczące losów inwestycji zapadną dopiero w 2015 roku, po wyborach parlamentarnych.
Według Janusza Steinhoffa, byłego wicepremiera i ministra gospodarki, raczej trudno się spodziewać, by doszło do odwrotu od przyjętej polityki. Tym bardziej że za kilka lat Polsce może zabraknąć prądu, a Unia Europejska nie jest przychylna rozbudowie mocy energetyki węglowej. O tym, że atom, obok odnawialnych źródeł energii, jest jednym z kluczowych elementów polityki energetycznej, przekonuje również obecny wicepremier i szef resortu gospodarki Janusz Piechociński. – Przejściowe spowolnienie naszej gospodarki nie spowodowało zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Co więcej, w niedalekiej przyszłości należy się spodziewać wzrostu zapotrzebowania. Trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta