Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od Klewek do Snowdena

29 stycznia 2014 | Publicystyka, Opinie | Dariusz Rosiak
Edward Snowden  (na zdjęciu  po prawej  w rozmowie  z niemieckim dziennikarzem)  ukrywa się  w putinowskiej Rosjii
źródło: PAP/EPA
Edward Snowden (na zdjęciu po prawej w rozmowie z niemieckim dziennikarzem) ukrywa się w putinowskiej Rosjii
autor zdjęcia: Maciej Skawiński
źródło: Fotorzepa

Amerykańskie władze doszły do wniosku, 
że zagrożenia terrorystycznego nie da się 
opanować, stosując wyłącznie środki zgodne 
z prawem. Być może z punktu widzenia Amerykanów była to decyzja słuszna, jednak polskie władze odpowiadają przed Polakami – pisze publicysta.

Czy każda prawda wyzwala? Załóżmy roboczo, że każda, ale skąd wiemy, że wiemy wystarczająco dużo, by ją ustalić? Na pewno w tym celu bardzo przydają się informatorzy, którzy ryzykują czasem karierę, a nawet życie, by ujawnić rzeczy, które różne mroczne siły (rządy, służby specjalne, międzynarodowe korporacje, miliarderzy i inni źli ludzie) nie chcą ujawniać. Dzięki takim buntownikom jak Edward Snowden, Bradley (obecnie Chelsea) Manning, Julian Assange wiemy więcej, niż chcieliby wrogowie prawdy.

Gdyby w Polsce w odpowiednim czasie pojawił się Snowden albo Manning, to może nie musielibyśmy czekać na artykuł w „Washington Post", aby dowiedzieć się czegoś konkretnego na temat więzień CIA w Polsce.

Prawo służb

Trzeba było słuchać Andrzeja Leppera – mówią najbardziej radykalni komentatorzy. Andrzej Lepper polskim wcieleniem Edwarda Snowdena? Właściwie czemu nie – przy okazji rewelacji na temat więzienia CIA w Polsce pada tyle odważnych, acz niedorzecznych tez, że można by i z Leppera zrobić obrońcę praw niewinnych talibów.

Każdy, kto chciałby zajrzeć do komputera, może ustalić, że Lepper mówił o Afgańczykach, którzy w Klewkach (fakt, Klewki podobnie jak Szymany leżą na jeziorach) rzekomo hodowali wąglika w celu wykorzystania go do ataku terrorystycznego na USA, a nie o więzieniu. Lepper wygłaszał swoje rewelacje w listopadzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9750

Wydanie: 9750

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament