Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiar sprawiedliwości jak niedobry news

29 stycznia 2014 | Prawo | Włodzimierz Chróścik
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
źródło: materiały prasowe

Opinia publiczna źle ocenia wymiar sprawiedliwości, 
a co gorsza następuje tu widoczny regres 
– zwraca uwagę radca prawny.

Druga dekada XXI wieku, w której obecnie żyjemy, jest czasem szybkich przemian. Na naszych oczach w niepamięć odchodzi dawna struktura społeczna. Obserwujemy zmiany w procesie partycypacji obywatelskiej oraz w postrzeganiu społecznej rzeczywistości, która nas otacza. W dorosłość wchodzą roczniki z pokoleń zwanych przez socjologów Y i Z. Informacja stała się egalitarna. Szybki dostęp do niej mają niemal wszyscy. To wszystko warunkuje także postrzeganie systemu wymiaru sprawiedliwości. Dziś bowiem jego uczestnicy, szeroko rozumiane społeczeństwo, wyrabia sobie pogląd na temat funkcjonowania instytucji i zawodów wymiaru sprawiedliwości często na podstawie szybkich, nie do końca wiarygodnych przekazów. To zaś wpływa na zaufanie do prawników, a w konsekwencji na podaż naszych usług.

Pytania o perspektywy

Jak zatem przedstawia się kondycja polskiego wymiaru sprawiedliwości i rynku usług prawnych? Do tej pory, w przeważającej większości, analizy obejmujące te zjawiska skupiały się w zasadzie na samych tylko kwestiach prawnych. Nie ulega wątpliwości, że są one istotne – niekiedy wręcz determinujące. Jednak zarówno zawody prawnicze, jak i instytucje wymiaru sprawiedliwości nie funkcjonują w przysłowiowej próżni. Stąd też nie bez znaczenia jest wskazanie społecznych i obywatelskich wskaźników oddziaływających na to pole aktywności państwa i obywateli,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9750

Wydanie: 9750

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament