O prawie do odliczenia decyduje treść umowy
Kontrakt menedżerski zawierany przez spółkę z jej prezesem można tak ukształtować, aby możliwe było odzyskanie podatku od towarów i usług z wystawianych przez niego faktur.
Mimo rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych, organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych potwierdzają, że członek zarządu działający równocześnie na podstawie kontraktu menedżerskiego może być podatnikiem VAT.
Oznacza to, że odpowiednie ukształtowanie postanowień kontraktu menedżerskiego pozwala na zminimalizowanie ryzyka podatkowego związanego z odliczaniem VAT z faktur wystawianych przez menedżera – członka zarządu.
Trzy przesłanki
Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej czynności podejmowane na podstawie m.in. umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego bądź umowy o podobnym charakterze, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności pomiędzy ich wykonawcą a zleceniodawcą istnieje stosunek podporządkowania co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia, a także ograniczenia odpowiedzialności wykonawcy względem osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta