Dziecko poza domem
Samo ubóstwo nie powinno stanowić podstawy umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej czy w domu dziecka – zwraca uwagę profesor.
Według art. 18 naszej konstytucji rodzina znajduje się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Pod tą „ochroną i opieką" znajdują się m.in. prawa rodziców oraz prawa ich dzieci – i to także gdy nie mieszkają razem. Wśród praw rodziców można wyróżnić te, które wynikają z władzy rodzicielskiej. Jak jednak trafnie podkreślił Sąd Najwyższy, według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska to przede wszystkim zespół obowiązków rodziców względem dziecka; uprawnienia rodziców w stosunku do dziecka są niejako wtórnym składnikiem tej władzy.
Najbardziej charakterystyczną cechą władzy rodzicielskiej jest jej funkcja ochronna wobec dziecka. Powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga przede wszystkim dobro dziecka (art. 95 § 3 k.r.o.). Ma być wykonywana także wtedy, gdy rodzice dziecka żyją w ubóstwie.
Prawo dziecka do pomocy
W preambule do konwencji o prawach dziecka (DzU z 1991 r., nr 120, poz. 526) podkreśla się, że „dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia". Zdaje się oczywiste, że tym środowiskiem rodzinnym ma być przede wszystkim środowisko naturalne dziecka.
Jeżeli dziecko jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta