Certyfikat potwierdzi rezydencję podatkową kontrahenta
Gdy w treści dokumentu nie ma wskazania okresu jego ważności, zachowuje on swoją aktualność dopóty, dopóki nie ulegnie zmianie potwierdzony w nim stan faktyczny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Fiskus często twierdzi jednak inaczej.
Certyfikat rezydencji podatkowej to dokument, który płatnik podatku u źródła musi przedłożyć organowi podatkowemu w celu potwierdzenia, że zagraniczna spółka jest rezydentem podatkowym danego kraju, czyli że podlega tam opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Jest to istotne w przypadku chęci zastosowania preferencyjnych stawek podatku u źródła, do płatności dokonywanych na rzecz zagranicznego kontrahenta, na podstawie odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Certyfikat rezydencji powinien zostać wydany przez właściwy organ administracji podatkowej danego państwa. W opinii polskich organów podatkowych płatnik podatku u źródła powinien przedstawić oryginał certyfikatu rezydencji swojego kontrahenta w wersji papierowej lub kopię certyfikatu poświadczoną notarialnie wraz z przysięgłym tłumaczeniem dokumentu na język polski. Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 29 stycznia 2013 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta