Niekonsekwencja fiskusa w kwestii aut osobowych
Wprowadzone zmiany w ustawie o VAT są oderwane od rzeczywistości gospodarczej – zwraca uwagę biegły rewident.
Zapowiadane zmiany w zakresie możliwości odliczania podatku VAT od samochodów osobowych są bliskie realizacji. Ostatecznie fiskus decyduje się na przyjęcie rozwiązania polegającego na umożliwieniu podatnikom odliczania jedynie części podatku VAT. Na tych zaś, którzy chcieliby odliczyć całość, czekają trudne przeszkody. Warto się także zastanowić jak wprowadzane zmiany będą wpływać na kwestię uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego.
Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupami, które są związane z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast na gruncie ustaw podatkowych kosztem uzyskania przychodów jest wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. I ustawa o VAT, i ustawy podatkowe zawierają wyjątki od tych generalnych zasad, aczkolwiek właśnie w przypadku samochodów osobowych niespójność podejścia jest najbardziej rażąca.
Logika niepotrzebna
W odniesieniu do samochodów osobowych fiskus nie zdecydował się na przyjęcie założenia, że samochodem wykorzystywanym wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej jest auto wpisane do ewidencji środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta