Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zapłacić fiskusowi mniej za grunt rolny i za las

20 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Michał Bogacz

Tereny o przeznaczeniu rolniczym, należące do przedsiębiorców, co do zasady są obciążone podatkiem 
od nieruchomości. Jeśli jednak nie są zajęte na działalność gospodarczą, to nie ma podstaw, aby płacić od nich tę daninę.

Grunty rolne oraz lasy, które należą do przedsiębiorców, zasadniczo należy opodatkować podatkiem od nieruchomości, który jest wyższy niż podatek rolny i podatek leśny. Istnieje jednak wyjątek. Jeżeli grunty rolne lub leśne nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, to powinny być obciążone tymi niższymi podatkami (rolnym lub leśnym). To, że należą one do przedsiębiorcy, nie jest tu istotne. W takim przypadku pojawia się pole do optymalizacji obciążeń podatkowych.

Nie wystarczy posiadanie

Kluczowe jest zatem ustalenie zakresu pojęcia „zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej". W orzecznictwie sądów administracyjnych (m.in. wyrok NSA z 12 kwietnia 2012 r., II FSK 1771/10; prawomocny wyrok WSA we Wrocławiu z 17 kwietnia 2012 r., I SA/Wr 196/12) wykształcił się pogląd, zgodnie z którym pojęcie „zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej" jest pojęciem o węższym zakresie od pojęcia „związane z prowadzeniem działalności gospodarczej", którym w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) również posługuje się ustawodawca. W efekcie grunt jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli na tym gruncie przedsiębiorca faktycznie wykonuje czynności wchodzące w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zdaniem sądów, jeżeli w posiadaniu przedsiębiorcy są użytki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9769

Wydanie: 9769

Spis treści

Media planet

Zamów abonament