Wpłata na cele niepełnosprawnych raz w wyższej, raz w niższej kwocie
Firma, która obsadzi 25 pełnych etatów, musi się zmierzyć z dodatkowym obciążeniem – z tytułu składek na PFRON. Może się ono różnić w kolejnych miesiącach. Decyduje o tym m.in. liczba zatrudnionych i prawo do ulgi.
- Dotychczas zatrudnialiśmy 19 pracowników, dlatego nie dokonywaliśmy wpłat na PFRON. Od 3 lutego br. sytuacja się zmieniła. Ze względu na rozbudowę linii produkcyjnej przyjęliśmy 10 nowych osób, w tym 9 na pełny etat. Jeden z nowych pracowników, zatrudniony na 1/2 etatu, ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Jak należy obliczać wysokość wpłat na PFRON i jakie dokumenty powinniśmy składać? Czy przysługują nam jakieś zniżki, ulgi we wpłatach? – pyta czytelniczka.
Obowiązek dokonywania wpłat na PFRON nakłada na pracodawców ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Nie wszystkich zakładów pracy to jednak dotyczy.
Liczba pełnych etatów
Z Funduszem musi się rozliczać pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników – ale w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Zatem obowiązek w zakresie wpłat na PFRON rodzi nie liczba zatrudnionych według ewidencji osobowej, lecz liczba pełnych etatów. Przykładowo, pracodawca zatrudniający 27 osób, z których 21 pracuje w pełnym wymiarze, 4 na ćwierć etatu i 2 na pół etatu (łącznie 23 etaty), nie będzie musiał odprowadzać kwot na rzecz PFRON.
Do liczby pracowników nie wlicza się – jeżeli nie są to niepełnosprawni –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta