Finansowe wsparcie to nie wszystko
Stanisław Gasik Wdrożenie krajowego systemu realizacji projektów mogłoby być najważniejszą inwestycją PIR – ocenia wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Celem powołania spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) było przyspieszenie rozwoju kraju. PIR będą odpowiedzialne finansowo, a więc w bardzo ważny sposób, za realizację wielkich polskich projektów infrastrukturalnych, są nastawione na funkcje związane z finansowaniem projektów.
Istnieje tendencja do uznania PIR za fundusz infrastrukturalny. Zarówno członkowie Zespołu Inwestycyjnego, jak i Rady Nadzorczej to przede wszystkim wybitni finansiści i specjaliści od bankowości, eksperci w finansowaniu projektów. W opisie procesu inwestycyjnego realizowanego przez PIR znajdujemy przede wszystkim informacje typowo finansowo-biznesowe: o kapitale, praktykach biznesowych, zasadach rynkowych. Ale czy takie podejście i takie kwalifikacje wystarczą do zagwarantowania sukcesu finansowanych projektów? Czy sukces projektu to sukces tylko finansowy?
Zarządzanie to podstawa
Obszar finansowania jest bardzo ważny dla sukcesu projektów, ale na pewno nie jest tym, od którego w sposób bezpośredni sukces ten zależy. Instytucje finansowe, na przykład firmy ubezpieczeniowe, nigdy nie działają bez wnikliwej znajomości przedmiotu działalności finansowej: ubezpieczyciele komunikacyjni zatrudniają specjalistów ds. samochodów. Firmy zajmujące się inwestowaniem w nieruchomości mają swoich specjalistów ds. szeroko rozumianego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta