Procedurę wyborów określa szef
Przepisy przewidują wiele sytuacji, w których trzeba współpracować z przedstawicielami załogi. Nie mówią, jak ich wytypować ani jak liczne ma to być grono. Reguły elekcji ustala pracodawca, ale nie może wpływać na jej wynik.
Jeśli szef chciałby na jakiś czas zawiesić zakładowe regulacje albo sięgnąć po antykryzysową pomoc czy np. wydłużyć okresy rozliczeniowe w firmie do 12 miesięcy albo planować godziny startu pracy w kolejnym dniu bez stosowania doby pracowniczej, nie zrobi tego bez wypracowania konsensusu z załogą >patrz ramka.
Przepisy wymagają, aby pracodawca dogadał się ze związkami zawodowymi, a jeśli ich nie ma – zawiera odpowiednie porozumienie z przedstawicielami pracowników. Problem tkwi w tym, że prawo pracy nie określa ani jak dokonać takiego wyboru, ani jak liczna ma być ta reprezentacja.
Różna rola
Uprawnienia przedstawicieli pracowników też nie są jednolite. Raz gremium to ma jedynie rolę opiniodawczą, np. konsultuje regulamin zwolnienia grupowego (przedstawiciele pracowników nie mają możliwości sprzeciwu wobec treści regulaminu redukcji przygotowanego przez pracodawcę). Innym razem zgoda reprezentantów jest niezbędna do skutecznego przeprowadzenia zmian w firmie. Tak będzie np. przy uzgodnieniu regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeśli członek załogi nie zgodzi się na forsowane przez pracodawcę postanowienia w projekcie tego dokumentu, szef będzie miał związane ręce – samodzielnie nie wprowadzi go w życie.
Dozwolona kadencyjność
Jeśli pracodawca chciałby zmodyfikować firmowe regulacje w kilku obszarach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta