Zapłatą są wszelkie formy spełnienia świadczenia
Przekroczenie terminów płatności wynikających z art. 15b ustawy o CIT skutkuje obowiązkiem korekty kosztów podatkowych także w przypadku rozliczeń bezgotówkowych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 16 stycznia 2013 r. (I Sa/Kr 1847/13, I Sa/Kr 1846/13).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka zawiera umowy rozliczane bezgotówkowo. Transakcje dokonywane są w formie barterowej wymiany świadczeń (usługa za usługę lub towar za usługę) albo potrącenia wierzytelności pieniężnych. Zasadą jest, że tak rozliczane umowy to kontrakty długoterminowe, zawierane na czas określony, zwykle rok. W związku z wprowadzeniem do ustawy o CIT art. 15b, dotyczącego obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów w razie nieuregulowania zobowiązania w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Zadała pytanie, czy przepis ten znajduje zastosowanie w przypadku rozliczeń bezgotówkowych. Zdaniem spółki celem wprowadzenia regulacji było ograniczenie zatorów płatniczych, a więc art. 15b ustawy o CIT należy stosować wyłącznie w odniesieniu do zobowiązań, w których formą zapłaty jest faktyczne przekazanie środków pieniężnych. Natomiast przy rozliczeniach bezgotówkowych obowiązek korekty nie występuje. Dodatkowo spółka wskazała, że w formach rozliczeń, jakich dokonuje, często nie ma możliwości stwierdzenia momentu, w którym termin płatności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta