Zima utrudnia dojazd i rozliczenia
Czy pracodawca musi usprawiedliwić każdą nieobecność pracownika spowodowaną dużymi opadami śniegu - wyjaśnia Marek Rotkiewicz, ekspert prawa pracy.
Po nocy, w którą wystąpiły silne opady marznącego śniegu, kilka osób znacznie spóźniło się do pracy, a jedna w ogóle nie dotarła. Zatelefonowała, że nie mogła wyjechać z miejscowości, w której mieszka, potem długo stała w korku i zawróciła do domu. Czy musimy jej usprawiedliwić nieobecność w pracy?
Marek Rotkiewicz, ekspert prawa pracy: Według § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.) przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają pracownikowi stawienie się w zakładzie i wykonywania obowiązków. Są to także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez etatowca i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające absencję.
Kodeks pracy ani przepisy o usprawiedliwianiu nieobecności oraz udzielaniu zwolnień od pracy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta