Małżonek upadłego też straci
Gdy firma staje się niewypłacalna, małżonkowie mogą wszystko stracić. Oczywiście wtedy, gdy łączy ich wspólność majątkowa. Rozdzielność też nie pomoże, bo trzeba o niej pomyśleć z wyprzedzeniem
Dla małżonka przedsiębiorcy, który ogłasza upadłość, nie ma dobrych wiadomości. Z prawa upadłościowego i naprawczego wynika, że majątek wspólny małżonków (jeśli pozostawali w ustroju wspólności majątkowej) wchodzi do masy upadłości. Co więcej, jego podział jest niedopuszczalny. I choć to czarny scenariusz, w praktyce jest realny.
Małżonek upadłego może jedynie dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym. W tym celu konieczne jest jednak, aby zgłosił wierzytelność sędziemu komisarzowi. I czekał w kolejce z pozostałymi wierzycielami.
Co na pewno będzie zagrożone? Wszystkie składniki majątku wspólnego objęte wspólnością łączną w chwili ogłoszenia upadłości i w takiej właśnie postaci. Potwierdza to postanowienie Sądu Najwyższego z 7 listopada 2008 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta