Łupkowa ustawa trochę lepsza
Surowce | Branża nieźle ocenia nowe propozycje regulacji poszukiwań ropy i gazu. Pozostała jednak obawa, że inwestycje nadal mogą być hamowane.
Firmy zajmujące się poszukiwaniami ropy i gazu wstępnie pozytywnie oceniły – datowany na 7 lutego – projekt zmian w prawie geologicznym i górniczym, od którego w dużej mierze będzie zależało wydobycie niekonwencjonalnych złóż w Polsce. „Rz" dotarła do niego jako pierwsza.
Łupkowa branża szczególnie zadowolona jest z wycofania się resortu środowiska z powoływania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych, państwowej firmy, która miała mieć udziały w koncesjach. Pozytywnie przyjęła też propozycję wprowadzenia jednej koncesji na poszukiwania, rozpoznanie i wydobycie oraz zachowanie praw nabytych.
Oczekiwany kompromis
Z konsultacji z Ministerstwem Środowiska jest zadowolony PKN Orlen. – Choć udało się uzyskać długo oczekiwany kompromis, nasze prace mogą nadal hamować takie kwestie jak ograniczenie możliwości przejmowania koncesji czy zwiększony nadzór organu koncesyjnego i organów nadzoru górniczego – informuje biuro prasowe PKN Orlen.
– Konsultacje dotyczące łupkowych poszukiwań prowadziliśmy ostatnio z resortem środowiska w grudniu 2013 r. i styczniu tego roku. Zgłosiliśmy postulaty zarówno do nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, jak i ogólne uwagi dotyczące tego, co zrobić, aby poszukiwania w Polsce nabrały tempa – mówi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta