A może warto oddać auto małżonkowi
OPTYMALIZACJA | Gdy podatnik sprzedaje samochód osobowy wykorzystywany w działalności, przy nabyciu którego nie odliczył VAT, będzie musiał zapłacić daninę od jego zbycia. Chyba że wcześniej nieodpłatne przekaże pojazd na cele osobiste.
Zgodnie z przepisami VAT, jeśli przedsiębiorca nie odliczył VAT przy zakupie samochodu, a następnie przekazał go nieodpłatnie, nie jest zobowiązany do naliczenia VAT przy nieodpłatnym przekazaniu. Natomiast późniejsze zbycie samochodu osobowego – będącego już częścią majątku prywatnego – zasadniczo znajdzie się poza sferą opodatkowania VAT.
Tak było do końca grudnia...
Do 31 grudnia 2013 r. ustawa o VAT przewidywała bowiem zwolnienie dla dostawy towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane – zgodnie z ustawą o VAT – należało rozumieć ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wynosił co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Tym samym przed 1 stycznia 2014 r., jeśli przedsiębiorca nabył samochód osobowy i nie odliczył od niego VAT (np. ze względu na to, że w chwili nabycia samochodu jeszcze nie prowadził działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta