Kraksa w delegacji to nie zawsze wypadek przy pracy
Jeśli pracownik samowolnie zmieni środek komunikacji, działa wbrew poleceniom służbowym. Zdarzenia, jakiemu ulegnie podczas przejazdu, nie można wtedy uznać za zrównane z wypadkiem przy pracy.
- Podczas przejazdu w podróży służbowej pracownik miał wypadek samochodowy. Problem w tym, że w pisemnym poleceniu wyjazdu służbowego pracodawca wskazał jako środek transportu pociąg (dookreślając jego rodzaj i klasę), a delegowany bez uzgodnienia pojechał prywatnym samochodem. Czy to zdarzenie należy kwalifikować jako wypadek przy pracy? – pyta czytelnik.
Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ust. 1 ustawy z z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.; dalej ustawa wypadkowa). Uznaje się, że jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z realizowaniem czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie, gdy zatrudniony pozostaje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta