Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amortyzuje się same prawa, a nie możliwość ich uzyskania

13 marca 2014 | Prawo i praktyka
Anna Wrześniewska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Anna Wrześniewska

Podatkowych odpisów od prawa ochronnego na znak towarowy spółka może dokonywać dopiero po uzyskaniu decyzji prezesa Urzędu Patentowego.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 4 lutego 2014 r. (I SA/Rz 1146/13).

W grudniu 2006 r. do spółki został wniesiony aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w skład którego oprócz środków trwałych wchodziło również prawo ochronne na znak towarowy, zgłoszony do Urzędu Patentowego RP. Spółka rozpoczęła amortyzację tego prawa ochronnego już od 1 stycznia 2007 r. Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej za 2007 r. dyrektor UKS wydał decyzję, w której uznał, że spółce – od stycznia do listopada 2007 r. – nie przysługiwało prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od ww. prawa ochronnego, ponieważ w tym okresie prawo to jeszcze nie istniało. Powstało ono bowiem dopiero na mocy konstytutywnej decyzji prezesa Urzędu Patentowego wydanej w listopadzie 2007 r. Organ podatkowy określił zatem wysokość zobowiązania podatkowego spółki w podatku dochodowym w kwocie wyższej niż kwota wynikająca ze złożonej przez spółkę deklaracji. Po bezskutecznym odwołaniu do organu drugiej instancji spółka wniosła skargę do WSA. W skardze zarzuciła organowi naruszenie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. Wskazała ponadto, że nawet, jeżeli prawo ochronne na znak towarowy nie podlegało amortyzacji jako znak towarowy, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9787

Wydanie: 9787

Spis treści
Zamów abonament