Fiskus ukarze spóźnialskich
SANKCJE | O uporczywości w niewpłacaniu podatku w terminie możemy mówić zarówno w razie wielokrotnego zachowania podatnika, polegającego na umyślnym nieuiszczaniu daniny, jak i jednorazowego, ale trwającego przez dłuższy czas zaniechania.
Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w orzeczeniu wydanym 28 listopada 2013 r. (I KZP 11/13).
Zgodnie z art. 57 § 1 kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.) podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Karą grzywny potencjalnie zagrożone są konkretne osoby fizyczne odpowiedzialne za uporczywe nieregulowanie podatku w terminie. Będą to więc zarówno podatnicy – osoby fizyczne, jak i osoby fizyczne, które m.in. na podstawie przepisów prawa, umowy albo faktycznego wykonywania określonych czynności zajmują się sprawami gospodarczymi, w tym sprawami finansowymi, innej osoby fizycznej lub spółki. Przez zajmowanie się sprawami gospodarczymi rozumie się m.in. wszelkie zachowania polegające na decydowaniu o sprawach gospodarczych, jak również wpływanie na takie rozstrzygnięcia. Odpowiedzialność z tego tytułu mogą więc ponosić m.in. członkowie zarządu i rady nadzorczej, pełnomocnicy, ale także pracownicy podatnika, np. główni księgowi.
Należy pamiętać, że stosownie do art. 53 § 30 k.k.s. w związku z art. 3 pkt 3 lit. a–c ordynacji podatkowej, określenie „podatek" oznacza również zaliczkę na podatek, ratę podatku, a także opłaty oraz inne niepodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta