Ograniczenia ustają, gdy zmieni się status wierzyciela
Jeżeli w chwili spłaty odsetek pożyczkodawca spółki nie jest już jej udziałowcem, to wypłacone przez nią kwoty pomniejszą jej przychody.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 13 lutego 2014 r. (I SA/Po 710/13).
W latach 2007–2011 spółka uzyskała pożyczki długoterminowe od swojego głównego udziałowca – spółki cypryjskiej. Kwota udzielonych pożyczek przewyższała trzykrotność kapitału zakładowego, a wspólnik – pożyczkodawca posiadał 98 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, co uniemożliwiało spółce zaliczenie odsetek od udzielonych pożyczek do kosztów podatkowych. W 2012 r. wspólnik spółki zbył swoje udziały na rzecz innego podmiotu niepowiązanego. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego złożono wniosek o interpretacje indywidualną, w którym zadano pytanie, czy odsetki od udzielonych pożyczek, wypłacane byłemu wspólnikowi, są kosztem podatkowym. Podatnik odniósł się do tego pytania twierdząco. W uzasadnieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta