Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólne działanie sposobem na optymalizację

13 marca 2014 | Prawo i praktyka | Hanna Kozłowska

Zasady powstawania i funkcjonowania podatkowych grup kapitałowych zostały przez ustawodawcę określone w sposób rygorystyczny. Mimo konieczności spełnienia wielu warunków, jej utworzenie może być jednak opłacalne podatkowo.

Dla niektórych podmiotów rozwiązaniem korzystnym w aspekcie zmniejszenia obciążeń podatkowych może być utworzenie podatkowej grupy kapitałowej. Zastosowanie takiego rozwiązania, pomimo wymogu spełnienia wielu przesłanek, również o charakterze formalnym, zasługuje na rozważenie, w szczególności przez podmioty o powiązanych strukturach. Może być bowiem wygodnym narzędziem optymalizacyjnym, zwłaszcza jeżeli w skład grupy wchodzą zarówno spółki rentowne, jak i podmioty wykazujące stratę. Utworzenie grupy daje takim spółkom możliwość wspólnego rozliczenia podatku, co może okazać się korzystne przy ustalaniu przychodu do opodatkowania.

Wymagane zgłoszenie umowy

Dla powstania podatkowej grupy kapitałowej niezbędne jest zawarcie umowy o jej utworzeniu, w formie aktu notarialnego, na okres co najmniej trzech lat podatkowych. Umowa powołująca podatkową grupę kapitałową musi być zgłoszona do właściwego naczelnika urzędu skarbowego co najmniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową. Do przedłużenia okresu funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej jest wymagane zawarcie nowej umowy, podlegającej zgłoszeniu i zarejestrowaniu przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

W razie gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależne od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9787

Wydanie: 9787

Spis treści
Zamów abonament