Import z USA wyznaczy cenę gazu
Potrzebne są działania na rzecz obniżenia kosztów wydobycia gazu z łupków w Polsce – pisze ekonomista.
Na obecnym wstępnym etapie rozpoznania zasobów technicznie wydobywalnych gazu łupkowego w Polsce istnieje bardzo wysoki stopień niepewności dotyczący dwóch kluczowych parametrów ekonomicznych: średnich jednostkowych kosztów całkowitych wydobycia oraz wielkości całkowitych zasobów. Z powodu trudniejszych warunków geologicznych w Polsce zwykle zakłada się, że koszt jednostkowy wynosić będzie ok. 50 proc. powyżej poziomu amerykańskiego, co oznacza 150–350 dol. za 1000 m3. Gdyby to założenie okazało się poprawne, to w Polsce gaz łupkowy byłby kosztowo mniej atrakcyjny niż wydobywany teraz gaz konwencjonalny (jego koszt wydobycia wynosi ok. 100 dol. za 1000 m3), także znacznie droższy niż gaz w Stanach Zjednoczonych (średnia cena w roku 2013 to 131 dol.). Ale dużo bardziej atrakcyjny niż gaz importowany z Rosji, którego cena wynosi blisko 500 dol., przy średniej cenie w Europie na poziomie 425 dol. („World Bank Commodities Price Forecast", 28 października 2013).
Prognoza cenowa
Bardzo ważne dla oceny opłacalności inwestycji w polski gaz łupkowy są prawdopodobne zmiany cen gazu w Europie i Stanach Zjednoczonych. Według „World Bank Commodities Price Forecast" cena w USA w 2020 r. będzie równa 137 proc., a w 2025 r. – 157 proc. ceny z roku 2013. W Europie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta