Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak obliczyć zaliczkę na PIT, gdy pracownik choruje

17 marca 2014 | Prawo i praktyka | Lidia Rubińska

ŚWIADCZENIA | Nawet jeżeli osoba zatrudniona nie przepracowała pełnego miesiąca, od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu świadczenia pracy należą jej się koszty uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

Według art. 92 § 1 pkt 1 i § 4 kodeksu pracy za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby trwającej do 33 dni w roku kalendarzowym, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat, wskutek choroby trwającej do 14 dni, pracownik ten ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby w wysokości 80 proc. Przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy mogą przy tym przewidywać wyższe wynagrodzenie.

Jeśli pracownik choruje dłużej niż 33 dni w roku kalendarzowym lub dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym, jeśli ma ukończone 50 lat, to przysługuje mu zasiłek chorobowy na zasadach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zasiłek chorobowy może wypłacać zakład pracy lub ZUS. O tym, czy zasiłek wypłaca pracodawca, czy ZUS, decyduje stan zatrudnienia w danym zakładzie pracy określony na dzień 30 listopada poprzedniego roku, a więc w bieżącym roku – na 30 listopada 2013 r.

Kogo obciąża pobyt na zwolnieniu

Jeśli zakład pracy na 30 listopada 2013 r. zgłosił do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 21 osób, to od stycznia 2014 roku jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego w przypadku, gdy np. choroba pracownika będzie dłuższa niż 33 dni w roku lub dłuższa niż 14 dni w roku, jeśli pracownik skończył w 2013 r. 50 lat. Jeśli natomiast w tym dniu pracodawca zgłosi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9790

Wydanie: 9790

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament