Wadliwa praca na koszt szefa
Fachowa selekcja kandydatów czy składniki pensji uzależniające prawo do wynagrodzenia od jakości pracy lepiej chronią interesy firmy niż pozbawienie etatowca wypłaty za usterki przy realizacji zadań.
Artykuł 82 § 1 k.p. przewiduje m.in., że za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie mu nie przysługuje.
Na szczególne podkreślenie zasługuje jedna z przesłanek, która przesądza o braku prawa do wynagrodzenia. Jest nią wina etatowca. Wina rozumiana jako brak należytej staranności, jakiej należałoby oczekiwać od konkretnej osoby. Wina jako przesłanka nienabycia prawa do wynagrodzenia za pracę wadliwie wykonaną chroni podwładnego przed przenoszeniem na niego ryzyka związanego z funkcjonowaniem zakładu. W szczególności chodzi o obarczanie go takim ryzykiem, gdy wadliwie wykonana praca jest skutkiem złej organizacji pracy, stosowania wadliwych urządzeń czy systemów informatycznych bądź innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta