Opłata wstępna jest kosztem w momencie poniesienia
Czynsz inicjalny ma charakter samoistny i bezzwrotny. Nie jest przypisany do poszczególnych rat leasingowych i w związku z tym powinien być rozliczony przez leasingobiorcę jednorazowo – w dacie zapłaty.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 18 lutego 2014 r. (II FSK 483/12).
Spółka mająca zamiar podpisać umowę leasingu wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację w zakresie sposobu rozliczenia w CIT opłat wstępnych wynikających z tej umowy. Raty leasingowe co do zasady można zaliczać do kosztów podatkowych w chwili poniesienia wydatku. Oprócz rat okresowych, leasingobiorca zobowiązany jest jednak uregulować także opłaty wstępne, płatne w chwili zawarcia umowy czy podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Spółka we wniosku zadała zatem pytanie, czy opłaty wstępne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w momencie zaksięgowania faktury. Spółka zaznaczyła, że uiszczenie opłat wstępnych jest warunkiem rozpoczęcia realizacji umowy leasingu. Należy wiązać je nie tyle z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, co z momentem jej zawarcia. To wówczas powstaje jednorazowy koszt. Spółka przytoczyła art. 15 ust. 4d ustawy o CIT, który zakłada kasową potrącalność pośrednich kosztów podatkowych, chyba że dotyczą one okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta