Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy urząd może nałożyć na firmę karę pieniężną

17 marca 2014 | Prawo i praktyka | Michał 
Jabłoński

Przedsiębiorca powinien zwracać uwagę organowi administracyjnemu na okoliczności uzasadniające miarkowanie wysokości nakładanej na niego sankcji finansowej.

Zaraz po odebraniu przedsiębiorcy zezwolenia na prowadzenie danego rodzaju działalności gospodarczej kara pieniężna jest najdotkliwszą sankcją za naruszenie przepisów prawa administracyjnego.

Kary pieniężne różnią się od grzywien wymierzanych niekiedy przez organy administracji w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Organom (np. Państwowej Inspekcji Pracy) przysługują niekiedy uprawnienia do ścigania w sprawach o wykroczenia, dzięki czemu mogą nakładać grzywny w drodze mandatów karnych. Grzywny takie podlegają regułom prawa karnego i wykroczeniowego, tj. zasadzie winy, regułom przedawnienia oraz odpowiedzialności osoby fizycznej (czyli np. kierownika zakładu).  Mandat karny nałożony przez organ administracji można kwestionować tak jak mandaty nakładane przez funkcjonariuszy policji, czyli poprzez odmowę przyjęcia mandatu i skierowanie sprawy o ukaranie do sądu.

Inaczej jest w przypadku administracyjnych kar pieniężnych. Są one nakładane w drodze decyzji administracyjnej, a ich adresatem nie jest osoba fizyczna, lecz przedsiębiorca (np. spółka). Takie kary potrafią być nieraz bardzo dotkliwe. Przykładowo przedsiębiorca wprowadzający do obrotu artykuły rolno-spożywcze zafałszowane jest karany karą pieniężną sięgającą nawet 10  proc. przychodów w roku poprzednim. W przypadku przedsiębiorców osiągających znaczne przychody przy jednocześnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9790

Wydanie: 9790

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament