Jak wybrać mieszkanie dla siebie
Na osiedle pojedź w szczycie komunikacyjnym. Lokal oglądaj za dnia. Zapytaj sąsiadów, jak się im żyje w tej okolicy.
Zanim rozpoczniemy poszukiwanie lokum, trzeba oszacować swój budżet. Posiłkowanie się pieniędzmi banku oznacza wyższe koszty (odsetki, prowizje, ubezpieczenia). Należy też pamiętać, że zadłużanie się na maksymalną kwotę, jaką oferuje bank, jest bardzo złym pomysłem.
W terenie i w sieci
Gdy klient już wie, ile może na mieszkanie wydać, powinien określić swoje potrzeby. Wszystko zależy od tego, kim jest kupujący. Inne potrzeby i oczekiwania ma bowiem pracujący w korporacji singiel, a inne małżeństwo z trójką dzieci.
Istotnym etapem poszukiwania nieruchomości jest orientacyjny wybór lokalizacji, przy uwzględnieniu możliwości budżetowych. Tu znów należy uwzględnić tryb życia nabywcy i to, kim jest. Rodzina z dziećmi lub je planująca zwróci zapewne uwagę na dostępność takich placówek, jak przedszkola, szkoły czy przychodnie lekarskie. Dla kogoś innego liczyć się będzie bliskość centrum lub miejsca pracy, a być może łatwość wyjazdu z miasta lub dostępność obiektów rekreacyjnych i sportowych.
Jeśli nabywca nie zna dobrze rejonu, w którym chciałby kupić mieszkanie, warto poświęcić czas na zwiedzanie okolicy. Odwiedzenie osiedla w weekend to jedno, ale co innego codzienność. Trzeba przyjechać pod blok w godzinach szczytu, gdy mogą robić się korki.
Dalsze zwiedzanie przeprowadzić można w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta