Kto może wejść w skład podatkowej grupy kapitałowej
CIT | Dwie (lub więcej) spółki akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością mają prawo na określonych zasadach działać jako jeden podatnik. To jeden ze sposobów optymalizacji rozliczeń z fiskusem.
Marek Barowicz
Podatkowa grupa kapitałowa (PGK) jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o CIT. Tworzą ją co najmniej dwie spółki prawa handlowego, mające osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych (art. 1a ust. 1 ustawy o CIT). Liczba spółek kapitałowych tworzących PGK nie jest ograniczona. Jednak jej skład ustalony na dzień rejestracji umowy o jej utworzeniu nie może być rozszerzany na inne spółki.
PGK musi spełniać łącznie następujące warunki (art. 1a ust. 2 ustawy o CIT):
∑ PGK mogą tworzyć wyłącznie spółki z o.o. lub akcyjne, mające siedzibę na terytorium RP, jeżeli: przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą z tych spółek jest nie niższy niż 1 mln zł (nie ma przeszkód, aby kapitał zakładowy jednej lub więcej spółek składających się na PGK był niższy niż 1 mln zł, pod warunkiem, że jest on rekompensowany przez wyższy kapitał zakładowy pozostałych spółek >przykład 1), spółka dominująca posiada bezpośredni 95-proc. udział w kapitale zakładowym spółek zależnych, spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale zakładowym innych spółek tworzących tę grupę, w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa (warunek ten uważa się za spełniony również wówczas, gdy spółka po przystąpieniu do PGK skoryguje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta