Trudniej zarabiać na telefonach
telekomunikacja | Operatorzy w Polsce ciągle zapewniają, że subsydiują tzw. aparaty za złotówkę. Analitycy uważają, że wciąż na nich zarabiają, ale coraz mniej.
Urszula zielińska
Wraz ze spadkami cen detalicznych usług telekomunikacyjnych operatorom komórkowym coraz trudniej zarabia się na telefonach, tabletach czy laptopach – wynika z analizy „Rz" i rozmów z operatorami.
Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, mówi, że operatorom nadal opłaca się sprzedawać smartfony, ale pytany, czy zarabia się na samym kupnie i sprzedaży urządzenia, odpowiedzi odmawia.
– Na samym obrocie smartfonami i tego typu urządzeniami nie zarabiamy, ale też niespecjalnie tracimy. Bilans jest bliski zera w perspektywie dwóch-trzech lat – przekonuje pracownik innego operatora komórkowego, prosząc o niepodawanie tożsamości.
Grzegorz Bernatek z firmy doradczej Audytel uważa, że są modele aparatów, na których operatorzy zarabiają, i takie, na których zysku nie mają. Oferty z aparatem za złotówkę są zaś tak skonstruowane, aby w perspektywie kilkunastu miesięcy, biorąc pod uwagę wysokość cen za usługi w abonamencie i poza nim, telekom zarobił.
W krótkim terminie operator może więc wręcz poprawić swoje wyniki ograniczeniem dostępności ofert z urządzeniami. Tak zrobił w IV kw. ub.r. T-Mobile Polska. W ten sposób mógł zrealizować cele dotyczące poziomu gotówki w kasie.
Coraz prostsze taryfy
Kilka lat temu, zanim regulatorzy postanowili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta