Wynik ustala się na szczególnych zasadach
Przedmiotem opodatkowania CIT jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat.
Spółki tworzące PGK odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania z tytułu podatku dochodowego należnego za okres obowiązywania umowy. Podatek dochodowy oraz zaliczki na ten podatek są obliczane, pobierane i wpłacane przez spółkę reprezentującą PGK. Spółce tej nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych należnego od PGK.
Zaliczki na podatek dochodowy za PGK – zgodnie z art. 25 ust. 1a ustawy o CIT – powinny być wpłacane do urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Adresatem jest tu urząd, którym kieruje właściwy dla PGK naczelnik urzędu skarbowego, czyli naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla spółki reprezentującej PGK. Zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego wpłaca się w terminie do 20. dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (zaliczki tej nie wpłaca się, jeżeli przed upływem tego terminu spółka reprezentująca PGK złoży zeznanie roczne oraz zapłaci podatek za zakończony rok). Wpłatom tym nie towarzyszy obowiązek składania jakichkolwiek deklaracji podatkowych.
Jak liczyć
W PGK przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest osiągnięty w roku podatkowym dochód będący nadwyżką sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat. Jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta