Bezpłatny dostęp do dzieł to zysk pośredników
Mamy niezwykle liberalne przepisy w zakresie dozwolonego użytku utworów i najniższe w Europie opłaty kompensacyjne dla twórców – zauważa mecenas w rozmowie z Markiem Domagalskim.
Rz: Komisja Europejska ponad dwa miesiące temu zainicjowała szerokie konsultacje społeczne wielu aspektów funkcjonowania prawa autorskiego w Europie. Jaki jest ich cel?
Dominik Skoczek: Do końca swojej kadencji Komisja Europejska chce opublikować tzw. białą księgę, która zawierałaby szczegółowe wytyczne dla jej nowego składu co do kierunku zmian europejskiego prawa autorskiego. Wyniki konsultacji mają dać Komisji Europejskiej materiał do analizy, która doprowadzić może w przyszłości do zmiany podstawowej dyrektywy o prawie autorskim w społeczeństwie informacyjnym z 2001 r. lub przyjęcia zupełnie nowej uwzględniającej współczesne potrzeby społeczne i technologiczne.
Jaki jest zakres merytoryczny konsultacji?
Treść pytań jednoznacznie sugeruje, że chodzi głównie o osłabienie roli twórców oraz producentów czy wydawców inwestujących w prawnie chronione treści.
Komisja Europejska wyraźnie chce doprowadzić do uelastycznienia przepisów o dozwolonym użytku, który pozwala każdemu korzystać z utworów bez konieczności uzyskiwania zgody twórców. To bezpośrednio uderza w interesy twórców, więc Komisja dla pozornej równowagi zadała kilka pytań o wynagrodzenia dla twórców, tzn. czy w świecie cyfrowym są należycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta