Czy menedżer to przedsiębiorca
VAT | Czy można mieć dwa, całkowicie sprzeczne ze sobą, zdpania na ten sam temat? Okazuje się, że tak, jeżeli jest się ministrem finansów. Chodzi o kwalifikację czynności wykonywanych na podstawie kontraktu menedżerskiego.
Spółka i menedżer związany z nią kontraktem menedżerskim wystąpili do ministra finansów o wydanie indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, które miały rozstrzygnąć, czy z jednej strony menedżer powinien naliczać VAT od swojego wynagrodzenia, a z drugiej strony – czy spółka, jeśli otrzyma od menedżera fakturę zawierającą taki podatek, będzie miała prawo go odliczyć. W obu wnioskach przedstawiony został identyczny stan faktyczny. Różne były tylko pytania. I, co okazało się istotne, różne były izby skarbowe, do których trafiły wnioski podatników.
Rozpatrywany był ten sam przypadek
Stan faktyczny był następujący: spółka zawarła z członkiem swojego zarządu, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania, kontrakt menedżerski. Zgodnie z tym kontraktem członek zarządu ma wykonywać swoje czynności w czasie i w miejscach, które są niezbędne do należytego i sprawnego zarządzania spółką. Menedżer ma być stale dostępny spółce w sprawach wymagających jego osobistego zaangażowania. Na mocy kontraktu menedżerskiego spółka zapewnia członkowi zarządu, w zamian za zryczałtowaną opłatę, możliwość korzystania z należących do spółki: samochodu służbowego, komputera osobistego oraz telefonu komórkowego. Spółka pokrywa także udokumentowane wydatki menedżera związane z prowadzeniem spraw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta